Nivea: Vinea nevinna ? (únor 2014)
17. 2. 2014
V Německu údajně nedávno soud vyhověl žádosti držitele jedné z ochranných známek Nivea a zakázal provozovateli fitness centra užívat název Vinea z důvodu jeho zaměnitelnosti. Ohrožuje takové rozhodnutí v Čechách prodávanou limonádu Vinea, a jak je to vůbec s přeshraniční působností soudních rozhodnutí v EU?
Pokud jde o ochranné známky, v každé členské zemi platí národní přepisy o ochranné známce ( u nás zákon č. 441/2003 Sb.), a navíc Nařízení Rady ES č. 207/2009 o ochranné známce Společenství. Na území České republiky tak jsou chráněny nejen známky zapsané u českého Úřadu průmyslového vlastnictví, ale i ochranné známky Společenství zapsané u Úřadu pro harmonizaci ve vnitřním trhu (OHIM) ve španělském Alicante s účinností pro všechny členské země EU. (Vedle toho existují mezinárodní ochranné známky, zapsané k ochraně v zahraničí s účinky pro ČR podle mezinárodních úmluv, ty se ale neváží k EU a nejsou proto předmětem tohoto sloupku. )
Některé ochranné známky, jako je třeba Adidas, ale i Čedok, Bohemia glass či ČSAD, mají navíc z titulu své známosti výsadní postavení, a jejich majitelé mohou proto brojit proti užívání stejných nebo zaměnitelných označení nejen u stejný ch nebo podobných výrobků a služeb, ale u jakýchkoliv produktů. Pokud k nim patří Nivea, může brojit nejen proti krému , ale i limonádě Nivea , Mivea, Nivena apod.. V každém případě se ale musí obrátit na instituci v zemi, kde dle jejího názoru dochází k porušování práva. Oslovená národní instituce pak zaměnitelnost (nebo jinou otázku) posoudí podle národního práva, které ovšem je ovšem právem komunitárním ovlivňováno.
Rozhodnutí národních soudů či jiných národních institucí (např. zmíněné rozhodnutí německého soudu o značce Nivea) zásadně nemá právně závazné účinky v jiné členské zemi EU. Jinou otázkou jsou rozhodnutí „soudů EU“, tedy Evropského soudního dvora (ESD) a jeho později zřízeného pomocníka, Evropského soudního dvora první instance. Jejich hlavním úkolem je výklad a provádění práva EU. Závaznost judikátů ESD není nikde výslovně zakotvena, ale v praxi se až na výjimky dodržuje. To vychází mimo jiné z pojetí soudního systému EU jako celku tvořeného národními soudy spolu se soudy EU.
Zpět k praxi a s nezbytným zjednodušením : V České republice platí české právo a závazná jsou rozhodnutí českých soudů a českých úřadů. Ta ovšem mohou vycházet z rozhodnutí soudů a úřadů EU a jsou jimi ovlivňována. Pokud by měla společnost Beiersdorf za to, že limonáda Vinea ohrožuje v Čechách některou z jeho ochranných známek , musí se obrátit na český soud či úřad. K takovému sporu však nejspíš nedojde, když Vinea je ochrannou známkou pro nealkoholický nápoj již od sedmdesátých let minulého století.
uveřejněno v Marketing Sales Media, vyd. Empresa Media a.s.